Být podnikatelem znamená vyšlapávat si vlastní cestu. Žádní kariérní poradci vás nepovedou od jednoho kroku ke druhému. Budete si své plány muset upravovat cestou. Jsem podnikatelem po celý svůj dospělý život. Je to jediná kariéra, kterou jsem kdy poznal. Jistým způsobem mám štěstí: stal jsem se dobrým v prošlapávání nezmapovaného území. Ale jako kdokoli jiný čelím nejistotám, pochybám a bezesným nocím. Podívejte se na pár tipů, které vám mohou pomoci podnikat lépe. Mně alespoň pomáhají.

Držte se velké vize

S velkou vizí se dostanete dál. Když se něco na vaší cestě pokazí, což se s největší pravděpodobností stane, velká váze vám pomůže vyrovnat směr. Nemusí to vždy znamenat to, co jste si představovali, ale vaše velká vize je vaší Severkou, která vám pomáhá se orientovat ve tmě.

Pohánějte svou vizi vytrvalostí

S velkou vizí by měla ruku v ruce jít vytrvalost nutná pro to, abyste se stále posouvali dopředu. Pokud někdy prožíváte náročné období, musíte se odhodlat k tomu, abyste pokračovali. Bez ohledu na to, že je vám to nepříjemné, a že se dalších kroků bojíte. Pokud svou velkou vizi poháníte odhodlaností a postojem „stále dopředu“, konečný úspěch vás nemine.

Mějte plán, ale buďte flexibilní

Potřebujete pár plánů, i kdyby každý z nich měl jen pár stránek. Business plán a marketingový plán jsou důležitými prvky úspěchu, protože vám pomáhají definovat ty nejdůležitější body na vaší cestě, definovat, jak má váš úspěch vypadat, a rozdělí vaší cestu na milníky, které můžete postupně dosahovat.

Nepřežeňte to s plánováním. Každý plán je jen odhad. K úspěchu v podnikání je potřeba také flexibilita, abyste mohli změnit směr kdykoli to bude s ohledem na vnější okolnosti nutné.

Využívejte svou odbornost

Pokud v něčem vynikáte, využijte toho. Nesnažte se být ve firmě vším. Najímejte si lidi pro to, co nemůžete dělat dobře, a soustřeďte na na své silné stránky a to, v čem jste nejlepší.

Neobjevujte znovu kolo

Co už funguje jinde, co můžete napodobit a nevymýšlet to znovu? Neztrácejte čas s vytvářením věcí, které si můžete koupit a ušetřit tak čas i peníze. Snažte se být zatížení v tom, co je váš základní byznys, a vyhněte se zátěži tam, kde nevytváříte hodnotu pro zákazníky.

Starejte se o sebe

To není jen otřepaná rada. Vaše zdraví je ta nejdůležitější věc, kterou máte. Pokud vaše tělo selže, jste vyřízení. Vaše srdce nezajímá, jak úspěšná je vaše firma, vašemu oběhovému systému jsou jedno vaše peníze. Snažte se dobře jíst, dobře spát a věnovat co nejvíce času svým zálibám. Pokud obětujete své fyzické a duševní zdraví na oltář vaší firmy, vyhoříte. Takže se o sebe dobře starejte.

Využívejte maličkostí

„Life hacking“ je spíše soubor legrácek, ale učí nás důležitou věc. Pokud budete využívat malých příležitostí v každé oblasti svého podnikání, posunete se dále a rychleji.

Udržujte si smysl pro humor

Pokud nejste schopni se sami sobě zasmát, o hodně přicházíte. Smích je dobrý lék na rozptýlení stresu. Uvědomíte si, že život nemusíte brát zase tak vážně. Smích posílí vaše duševní blaho, zabrání, aby se vám někteří lidé dostali pod kůži, a udrží vás v klidu a pohromadě.