Sebejistota je pro podnikatele velmi důležitá. Sebejistý podnikatel uzavírá více zakázek, dosahuje vyšších cen a dělá svou práci efektivněji. Vaše sebejistota neovlivňuje jen vás, ale i vaše potenciální zákazníky, klienty, spolupracovníky i dodavatele. Vaše sebejistota zvyšuje standard jednání, očekávání druhé strany a eliminuje zbytečné řeči, které nikam nevedou.

Podívejte se na sedm způsobů, jak cíleně zvyšovat své sebevědomí.

Držte se svých plánů

Jedním ze způsobů, jak pěstovat sebevědomí, je získat kontrolu nad věcmi kolem vás. Chcete ovlivňovat svět kolem sebe a ne, aby tomu bylo naopak. Když budete neustále v reaktivním režimu, když vás bude život mlátit přes hlavu, bude velmi těžké si takový postoj udržet. Proto je důležité plánovat. Stanovte si jasné cíle, vytvořte si plán pro jejich dosažení a každý den se soustřeďte na to, co musíte udělat dnes, abyste jich dosáhli. Když vznikne nová situace, vypořádejte se s ní, ale pak se hned vraťte ke svému plánu. Neopouštějte plán, pokud se nezmění něco zcela zásadního. Potom si vytvořte nový plán a zase se jej držte.

Dělejte věci, které máte rádi

Pokud pro vás bude všechno námaha a do všeho se budete muset nutit, moc to vašemu sebevědomí neprospěje. Jak to napravit? Dělat věci, které vás baví. Nudné činnosti můžete někomu předat. Můžete si vypěstovat nové postoje. Nebo si můžete dát pauzu a jít dělat něco jen tak, pro zábavu. Naplánujte si svou práci tak, aby v ní byly pouze věci, které děláte rádi.

Oslavte své úspěchy

Pracujeme na velkých, vzdálených cílech. Ale radost se odehrává tady a teď. Pokud se chcete cítit dobře, sebejistě a sebevědomě, naučte se oslavovat své drobné, každodenní úspěchy. Najděte si chvilku na oslavu toho, co už máte. Komu můžete zavolat a podělit se o svůj pocit úspěchu? A naopak, když to momentálně nejde, jak si ten pocit vítězství můžete vybavit?

Nechte chyby plavat

Spousta lidí příliš přemýšlí o vlastních chybách. Není lepší způsob, jak podkopat vlastní sebevědomí. Ano, ze svých chyb se musíme učit, ale přílišné soustředění na chmurnou minulost bere energii a elán. Popřemýšlejte o tom, co chcete udělat jinak, a pak to udělejte. Minulost stejně nezměníte.

Vyhněte se přehnanému sebevědomí

Přehnané sebevědomí snižuje vaši odolnost. Vede k tomu, že si lidé kladou velmi ambiciózní cíle. Takové cíle nemusí být vždycky praktické. Je  těžší měřit podle nich míru úspěchu. Je těžší je rozčlenit na specifické činnosti, které k nim vedou. Jak víte, že postupujete k cíli? Víte vůbec, jak se tam dostat? Dokážete cíl rozdělit na činnosti, které můžete udělat dnes, zítra nebo příští týden? Pokud ne, je potřeba se nad tím znovu zamyslet.

Pokud si stanovíte přehnaně ambiciózní cíle, předurčujete se ke zklamání. Zklamání z nesplněných cílů, které jste si stanovili díky přehnanému sebevědomí, může poškodit vaši skutečnou sebejistotu.

Obklopte se dobrými známými

Komu zavoláte, když se na něčem zaseknete? Když máte špatný den, nebo si jen potřebujete promluvit s někým, kdo vás respektuje? Máte pár takových lidí kolem sebe? Kultivování vztahů s lidmi, kteří sdílejí podobnou cestu jako vy, je pro pěstování sebevědomí velmi prospěšné. Najděte si skupinu podnikatelů, se kterými můžete mluvit otevřeně. Podnikání může být osamělá záležitost – obklopte se lidmi, kteří můžou sdílet vaši cestu.

Buďte ve formě

To vypadá jako samozřejmost, ale spousta podnikatelů nedělá ani zdaleka dost pro to, aby byli zdraví a plní energie. Vaše tělo potřebuje spánek. Ujistěte se, že ho dostává. Slušná strava a cvičení jsou klíčové pro udržení energie – jste opravdu fit? Líbíte se sami sobě? Pokud ano, s vaším sebevědomím to udělá divy. Jistě, chce to nějaký čas a peníze, ale děláte to přece pro sebe.