Malé firmy si vesměs stěžují na to, jak je obtížné získávat nové zákazníky. Ale přitom se často chovají tak, že si klient raději vybere jejich konkurenta. Dávají totiž najevo, že to s podnikáním nemyslí tak úplně vážně, že jim nezáleží na profesionální stránce věci. To dnešní trh neodpouští. A nejhorší na tom je, že se to nikdy nedovědí.

Vybral jsem pro Vás tři typické projevy tohoto nezájmu o profesionální stránku byznysu, se kterými se potkávám velmi často.

Využíváte freemailových služeb

Vaše e-mailová adresa o vás říká často více, než byste chtěli. A to v případě, že je ve formátu jan.novak@gmail.com, jan.novak@volny.cz a podobně. Je samozřejmě krásné, že máme služby zdarma, ale v tomto případě je asi lepší dát pár stovek za e-mail na vlastní doméně. Podnikatel reprezentuje svou firmu, kdykoli komunikuje. Využíváním těchto služeb říká v nejlepším případě, že na tuto část podnikání kašle, v nejhorším, že nemá ty dvě stovky.

Samozřejmě, nic neplatí absolutně. Ale pokud máte vlastní doménu a na ní web, měly by všechny e-mailové adresy ve firmě stát na této doméně. Cokoli jiného vytváří u zákazníků podvědomé otázky, o které rozhodně nestojíte.

Nedá se vám dovolat

Tento nešvar je tak rozšířený, že je s podivem, že některé firmy ještě existují. Pokud podnikáte, musíte mít jedno telefonní číslo, na kterém se s vámi kdykoli kdokoli může spojit. Může to být samozřejmě nějaký otravný prodejce, ale také to může být váš stávající nebo potenciální zákazník. To nikdy nevíte.

Vzpomeňte si na to, když jste se sami snažili někam dovolat. Jak jste se cítili? Jak jste byli naladěni vůči člověku na druhé straně linky? Vyčleňte jedno číslo jako hlavní číslo vaší firmy. To a žádné jiné se bude zobrazovat na webu, vizitkách a v katalozích. V pracovní době by jej měl někdo zvednout do třetího zazvonění. Pokud to není možné, zvažte virtuální asistentku. Jednoduše řečeno: pokud číslo zveřejníte, stává se součástí vaší komunikace.

A ještě něco. Lidem, kteří se vám nedovolají, zavolejte zpět. Nedělat to je nezdvořilé.

Nedostatečný web

Může dnešní firma existovat bez webu? Může, ale špatně. Nikdo ji nebude brát vážně. Ale totéž platí pro weby, které jsou zastaralé, nezajímavé, či jakkoli jinak nefunkční. Spousta lidí, se kterými se budete setkávat, se na váš web podívají. A pokud zjistí něco, co se jim nebude líbit, nebudou vás brát vážně. Naopak, pokud je váš web zaujme, budou se na vás dívat přívětivěji. Nemusíte mít nejlepší web na světě. Ale neměli byste za svou konkurencí v tomto ohledu příliš zaostávat.

Kde vidím nejčastější chyby? Zastaralý design, neaktuální aktuality, nepřehledná struktura, pomalé stránky, nefunkční odkazy, reklamy na jiné firmy (výměna odkazů), špatné texty, a spousta dalších.

Váš web je pro toho, kdo vás nezná, jedním z nejdůležitějších ukazatelů, jak vaše firma funguje. Vyjděte z toho.