Spousta podnikatelů je tak připoutána ke své mailové schránce, že je s podivem, kdy vůbec podnikají. Podívejte se na seznam jednoduchých opatření, které vám pomohou snížit počty e-mailů ve vaší schránce a ušetřit spoustu času.

Používejte e-mail jen tam, kde je namístě

Ne každá komunikace je vhodná pro e-mail. Rozhodněte se, kdy je namístě e-mail, telefon a kdy osobní schůzka. Nedovolte, aby se e-mail stal univerzálním komunikačním kanálem. Například pro diskusi nad novým tématem je e-mail většinou nevhodný, osobní setkání nebo telefonická konverzace vám  zabere mnohem méně času.

Přemýšlejte o tom, komu píšete

Mnoho e-mailových zpráv navazuje jedna na druhou, vytváří další otázky, které konverzaci prodlužují, místo aby ji vhodně ukončily. Pokud budete přemýšlet o tom, komu píšete, můžete ušetřit dost času budoucí konverzací. Dostal všechny potřebné informace? Porozumí mé zprávě? Má moje zpráva jasný závěr? Jsou další kroky zřejmé?

Předvídejte otázky

Nejjednodušší způsob, jak snížit počet nadbytečných zpráv, je předvídat, jaký dojem vaše zpráva vzbudí a jaké otázky vyvolá. Pokud pošlete krátkou zprávu typu „projektová porada je dnes zrušena,“ váš příjemce asi bude chtít vědět proč byla zrušena a na kdy bude přesunuta. Předvídejte jeho reakci a komunikujte důkladněji, odpovídejte předem na otázky, které si myslíte, že by mohl oprávněně položit.

Označte důležité informace

Většina lidí nečte dost důkladně. V naší rychlé, digitální době obsah e-mailu jen zběžně prohlédneme a hledáme významné části. Pokud chcete udržet pozornost příjemce, používejte nadpisy, odrážky, tučné a podtržené písmo k tomu, abyste zdůraznili důležité informace.  Neposílejte souvislý text, ve kterém se hlavní body a závěry ztratí.

Používejte šablony

Hodně e-mailů si je podobných jako vejce vejci. Nepište každý z nich od začátku. Uložte si šablony, které vás samy upozorní na detaily, které byste neměli opomenout, a které zahrnují přednastavené formátování. Nejenže ušetříte čas, ale získáte ještě pověst pečlivého člověka.

Komunikujte cíleně

Nepodstatné zprávy mohou zanechat špatný dojem. Pečlivě se zamyslete nad tím, komu vaši zprávu posíláte. Opravdu ten člověk vaši  informaci potřebuje, nebo tím jen zatěžujete email vás obou?

Stanovte vnitrofiremní pravidla

Rozhodněte o tom, jak často a kdy chcete být e-mailem informováni, a oznamte to ve firmě. Když řídíte projekt, nemusíte chtít znát každou maličkost, ale můžete chtít týdenní souhrnný report plus avízo v případě krizové situace. Dejte svému týmu vědět, jak s vámi mají komunikovat.