Předtím, než se zítra pustíte do práce, zamyslete se nad tím, proč vlastně podnikáte. Musíte přece vědět, co od firmy chcete. Většina podnikatelů v tom totiž nemá zcela jasno. Hovoří o budování něčeho nového, o tom, že je to baví, že to dělají už dlouho a tak dále. Ale většinou neumějí odpovědět na důležitou otázku: Co chcete, aby vám firma nakonec přinesla, jaká má být odměna za vaše riskování a tvrdé úsilí?

Existují tři základní typy firem, které můžete stavět. Žádný z nich není v zásadě dobrý nebo špatný, nebo více či méně úspěšný. Musíte jen vědět, který je ten váš, abyste se mohli plně soustředit na svůj cíl. Typ vaší firmy totiž ovlivní nejen vaše strategická rozhodnutí, ale i vaši každodenní práci.

Kandidát na převzetí

Hlavním cílem takové firmy je její prodej – většímu hráči v oboru nebo finančním investorům. Firma tohoto typu by měla mít opakovatelné procesy, stálý zisk a zkušený management. Vy, její vlastník, byste měl mít jasný plán, jak firmu prodat, a představu o tom, komu a proč.

Tyto firmy vydělávají na nových trendech, duševním vlastnictví nebo vlastních technologiích, které mohou být přínosem pro větší firmu. Tento typ firem je dnes často vidět v oblastech jako je IT, biotechnologie apod.

Plat vlastníka v takové firmě bývá obvykle nižší, než jaký by získal prací pro bohatšího konkurenta, protože většina zisků putuje zpět do firmy. Budujete firmu za příslib odměny někdy v budoucnosti.

Továrna na peníze

Tento typ firmy má za svůj hlavní cíl vydělávat spousty peněz vlastníkům. „Továrny na peníze“ často vezmou něco levného, přidají nový nebo odlišný element a nasadí tomu mnohem vyšší cenu. Pokud řídíte tento typ firmy, je vaší hlavní starostí udržování vysoké marže.

Dobrým příkladem jsou projektově orientované firmy nebo firmy vyrábějící značkové produkty. V takové firmě musíte být opatrní na fixní náklady, uváženě investovat do rozvoje a rychle se zbavovat neproduktivních činností a produktů. Na všem, co prodáte, byste měli vydělat co nejvíce peněz, abyste nakonec mohli jít dělat něco jiného. I když budete mít také možnost firmu prodat, je to méně pravděpodobné. Kdo by se zbavoval továrny na peníze, že?

One Man Show

Tento typ firmy vydělává dost peněz pro obživu primárního vlastníka, který se spoléhá na svou odbornost. I když bude mít firma zaměstnance, tento typ firmy obvykle stojí a padá s jedním člověkem. Chybí zde zkušený manažerský tým a dobře nastavené procesy.

Příklady One Man Show firem najdete ve všech oborech, ale nejčastěji jsou zastoupeny v sektoru osobně poskytovaných služeb, jako jsou účetní, zubaři nebo restauratéři.

Pokud jste firma jednoho muže (nebo ženy), v podstatě si vytváříte vlastní zaměstnání, většinu práce odvádíte vy. Soustřeďte se na svou zastupitelnost a budování klientely. To vám může pomoci dát firmu hodnotu v okamžiku, kdy se rozhodnete odejít.